W naszej szkole

liczba odwiedzin: 1853064
 • Sukces na Ogólnopolskim Konkursie Recytatorsko - Krasomówczym

  18.10.2019r. odbył się finał III Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorsko-Krasomówczego „ W kręgu poezji Grażyny Chrostowskiej , lubelskiej przedstawicielki pokolenia Kolumbów”.

   Organizatorami Konkursu byli: Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” Oddział Muzeum Lubelskiego, IV Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie, XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie.

  Konkurs honorowym patronatem objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk.

  Naszą szkołę reprezentowała uczennica z  kl. VII a – Dorota Piróg , przygotowywana przez  Agnieszkę Bardzel.

  Uczennica zmierzyła się z trudną i wymagającą ( ze względu na tematykę) poezją Grażyny Chrostowskiej i prozą obozową Tadeusza Różewicza.

  Zajęła III zaszczytne miejsce w kategorii klas VII- VIII. Wręczenie nagród miało miejsce w historycznej Auli Klasztoru Dominikanów w Lublinie.

  Jak powiedziała przewodnicząca jury  p. Alicja Jachiewicz-Schmidt – aktorka filmowa i teatralna  - poziom konkursu był bardzo wysoki i wszystkim należą się wielkie gratulacje.

  Występom młodzieży towarzyszyło wzruszenie i zaduma, tym bardziej, że przysłuchiwali się recytacjom zaszczytni goście: rodzina Grażyny Chrostowskiej, przedstawiciele Stowarzyszenia Rodzin Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück i Związku Sybiraków. To była piękna lekcja historii …

  Szczegółowe informacje o przebiegu i wynikach konkursu wraz ze zdjęciami znajdują się tutaj.

 • „Znajdźmy wspólny język”, czyli Noc Bibliotek w naszej szkole

   

        8 listopada 2019 r. odbyła się po raz drugi w naszej szkolnej bibliotece Noc Bibliotek.  Dołączyliśmy do V ogólnopolskiej akcji, w której wzięło udział ponad 1750 tego typu placówek z całej Polski. Jej ideą było, aby „w niekonwencjonalny sposób zachęcać do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji”.

       W tym roku do udziału w Nocy Bibliotek zaproszeni zostali uczniowie  klasy VII. Naszym celem była integracja, edukacja i dobra zabawa. W czasie spotkania młodzież z chęcią oraz dużym zaangażowaniem brała udział w przygotowanych zadaniach. W celu integracji grupy zostały przeprowadzone gry i zabawy literackie oraz plastyczne, takie jak: ,,Czy znasz swoją szkołę?”, ,, Literackie taboo”, „Pojedynek na pytania”, „Mały Książę i jego historia”, „Półka z książkami”. Spotkanie zakończone zostało urozmaiconym poczęstunkiem i  projekcją filmu familijnego. W tym roku była to adaptacja komiksu,, Ptyś i Bill’’. Każdy uczestnik otrzymał  też pamiątkową zakładkę do książki z logo tegorocznej akcji.       

  To wyjątkowe wydarzenie i program pełen niespodzianek przygotowały  nauczycielki języka polskiego  - Agnieszka Bardzel, Małgorzata Ceglarz – Chołody oraz pani bibliotekarka – Bożena Wielowińska. Uczestniczyła w nim także pani wicedyrektor Monika Kowalska – Ternes. Szukając pomysłów na przyciąganie czytelników do biblioteki, zapominamy o sprawdzonych już od lat metod, takich  jak bezpośredni   kontakt i   zwyczajne ,,pogadanie” w miłej atmosferze. Mamy więc nadzieję, że pogaduszki wśród książek i o książkach były udane, a uczestnicy tego spotkania bardziej przychylnym okiem spojrzą teraz na kartki pokryte czarnymi literami.

   

   

   

 • ,,Pieśń o Tej,co nie zginęła…’’

                                                                                                     ,, Nie oderwiemy się od przeszłości,

                                                                                                       Nie pozwolimy Jej sobie wyrwać z duszy’’

                                                                                                                                    Jan Paweł II

                                                                     

   

                            

      11 listopada 1918r.społeczeństwo polskie manifestowało swoją radość z odzyskania niepodległości. Entuzjazm był w pełni uzasadniony ,bowiem  Polacy nie oczekiwali biernie wolności. Walczyło o nią kilka pokoleń, pokoleń które nie pozwoliły światu zapomnieć o istnieniu narodu polskiego.

     Dziś patrzymy z refleksją na dzień 11 listopada. Pamiętamy o tych ,którzy przez ponad wiek nie porzucili wiary w odrodzenie Polski i o tych, którzy w tej sprawie ,,na stos rzucili swój  życia los”.

     Z okazji 101 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości odbyła się dnia 8. 11. 2019r.w  Szkole Podstawowej im.Stanisława Marusarza w Wojciechowie  uroczysta akademia z udziałem: p. dyrektor Jolanty Dudy, p. wicedyrektor Moniki Kowalskiej-Ternes, nauczycieli i uczniów . Uroczystość rozpoczęła    p.dyrektor Jolanta Duda powitaniem  zgromadzonych nauczycieli i uczniów. Następnie wprowadzono Poczet Sztandarowy i o godzinie 11.11 odśpiewano cztery zwrotki hymnu państwowego w ramach akcji patriotycznej ,,Szkoła do Hymnu’’.

      Uczniowie z klas  siódmych i klasy trzeciej szkoły podstawowej  przedstawili wzruszający  program artystyczny pt.,, Pieśń o tej ,co nie zginęła…’’  poświęcony Ojczyźnie i jej drodze do  niepodległości. Piękne recytacje uczniowskie,muzyka i pieśni patriotyczne, szczególnie ta wyjątkowa pieśń ,, Rozkwitały  pąki  białych róż’’ w wykonaniu  uczniów klasy trzeciej na długo pozostaną w sercach i pamięci wszystkich uczestników akademii.  Scenariusz, oprawę  muzyczną i plastyczną przygotowali nauczyciele:  p.Anna Bednarczyk, p.Zofia Kotwicka, p. B. Wielowińska i p. Leszek Iwaniak.  

    W Święto Niepodległości uczniowski  Poczet Sztandarowy uczestniczył  we Mszy Św. w intencji Ojczyzny a także  w pochodzie patriotycznym pod pomniki: Tadeusza Kościuszki i Żołnierzy WP poległych w latach 1939-1945, złożono tam wieńce i zapalono znicze, oddając tym samym hołd walczącym za wolność Ojczyzny.

     11 listopada to dzień refleksji nad historią i współczesnością naszego kraju oraz niezapomniana  lekcja historii.

   

                                                                              Anna Bednarczyk

 • Święto Odzyskania Niepodległości

  11 LISTOPADA W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

       11 listopada to dla nas Polaków jedna z najważniejszych dat w historii. Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wraz z panią Renatą Małachowską, przez cały tydzień przygotowywali się do uczczenia Święta Niepodległości.

       W czasie zajęć tematycznych dzieci poznawały historię Polski poprzez legendy o powstaniu naszego państwa oraz zapoznawały się z sylwetkami ważnych postaci historycznych. Podczas zajęć plastycznych dzieci wykonywały prace dotyczące symboli naszej państwowości.

  Czytane były także wiersze na temat tego święta, dzieci wysłuchały pieśni patriotycznych i melodii żołnierskich.

        Świetlica szkolna zorganizowała również konkurs na najładniejszy kotylion. Konkurs był przeznaczony dla dzieci ze szkoły podstawowej. Uczniowie bardzo chętnie wzięli udział w  konkursie. Powstało bardzo wiele ciekawych i kolorowych prac, wykonanych różnorodną techniką.

   Komisja konkursowa miała ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców.

         Renata Małachowska


 • Odezwa Komitetu Honorowego Obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 Listopada w województwie lubelskim

 • Bombkowy zawrót głowy !

  Bombkowy zawrót głowy !

       W oczekiwaniu na swięta bożonarodzeniowe uczniowie klas I - III wybrali sie do Nowej Dęby do fabryki ozdób choinkowych. W piękny słoneczny jesienny dzień mogli podziwiać jak powstaje bombka. Uczniowie obejrzeli ekspozycje charakterystyczne dla tradycji dekorowania drzewek świątecznych roznych krajów świata oraz poznali historię z tym związaną. Z bliska zobaczyli proces powstawania i ozdabiania bombek ,a następnie sami uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Końcowym punktem wycieczki były zakupy i wybór najpiękniejszych bombek dla  najblizszych . Róznorodność , kolorystyka , kształy i piękno tego miejsca doprowadzało do bombkowego zawrotu głowy ........ Zobaczcie i podziwiajcie !

  Dziękujemy Rodzicom za pomoc w opiece w czasie wyjazdu.

                                                                                                                                         Wychowawczynie

 • Wycieczka przedszkolaków

  17 października grupa 5 i 6 latków wybrała się na wycieczkę do Lublina. Pierwszym punktem naszego wyjazdu było Multikino gdzie mogliśmy obejrzeć  wzruszajacą i pełną smiesznych epizodów bajkę pt. ,,O Yeti" . Po seansie udalismy się do pobliskiej Papugarni. Przed poznaniem świata papug zostaliśmy poinstruowani, jak mamy zachowywać się w ich domu oraz jak przygotować się do spotkania z nimi: ściągnęliśmy biżuterię, ozdoby, aby papugi nie zainteresowały się nimi. Kupiliśmy porcje pokarmu i tak przygotowani ruszyliśmy na poznanie papug. Dla wszystkich uczestników wycieczki było to niezwykłe spotkanie z ptakami: latały nam nad głowami, chodziły po butach, jadły ziarenka z ręki, nierzadko siadały na ramieniu czy głowie. Wszyscy musieliśmy zachować ostrożność, aby nie zrobić krzywdy ptakom. Było to ciekawe doświadczenie wzbudzajace w niektórych tyle samo leku co i radosci :-) 

                                                                                                                                 E.Mirosław, K.Wartacz

 • Jesień w świetlicy szkolnej

  Jak co roku, jesienią dużo się dzieje w świetlicy szkolnej. Dzieci doceniły walory i piękno tej pory roku. Powstało wiele prac inspirowanych tą kolorową porą roku, które można zobaczyć na załączonych zdjęciach.

  Jesień to niezwykle malownicza pora roku. Jesienne dary są inspiracją do wykonywania ciekawych prac plastycznych. Uczniowie umilając sobie czas spędzany w świetlicy, pod kierunkiem pań wychowawczyń, wykonali różnorodne tematycznie prace i ozdoby plastyczne.

  Jesienne miesiące pracy w świetlicy to również czas ciekawych zajęć np.:

  Dzień Kropki w świetlicy

  15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki, czyli kreatywnych działań dzieci. Z tej okazji uczniowie,  16 września w poniedziałek – wykonali szereg kropkowych zadań. Najpierw dzieci poznały historię Vashti, która nie wierzyła w swój plastyczny talent i możliwości. Potem zabrały się do pracy. Uczniowie wykonali „Kropkowe” prace plastyczne z wykorzystaniem farb.

  Efekty wszelkich jesiennych działań naszych uczniów możemy podziwiać na zdjęciach.

  Renata Małachowska

 • Jesienny spacer

   

        W piękny słoneczny dzień 22 października klasa IIIB z wychowawczynią  panią Ewą Szklarską wyruszyła na pieszą wycieczkę, by podziwiać piękno jesieni w naszej miejscowości.

        W naszej wiosce na jesieni od kolorów, aż się mieni. Gubią liście lipy, klony tu liść żółty, tam czerwony. Lekki wietrzyk dmucha, wieje, miecie liście przez aleje.

         Uczniowie maszerowali wzdłuż rzeki Bystrej, pokonując przeszkody. Przechodzili przez kładkę na rzece. Dotarli do remizy OSP i budynku dawnej szkoły. Oglądali budowle domów dawniej, a dziś.

         Z pogłębioną ciekawością wiedzą zadowoleni wrócili do szkoły.

                                                                                              Wychowawca  Ewa Szklarska

 • Debata parlamentarna

  Doskonałą lekcję samorządności przygotowali dla nas uczniowie klas ósmych pod kierunkiem pani Magdaleny Szabat. Jako podsumowanie projektu realizowanego na lekcjach WOSu przeprowadzili debatę parlamentarną będącą jednocześnie podsumowaniem wyborów do parlamentu.

  Prowadzący przedstawili nam wyniki wyborów do parlamentu. Następnie prezentowali program wyborczy każdego ugrupowania. Ostatnim punktem debaty było wzajemne zadanie pytań przez przedstawicieli poszczególnych komitetów wyborczych. Wszyscy obecni byli pod wrażeniem wysokiego poziomu wiedzy i zaangażowania uczniów realizujących projekt.

 • „Zacną rzeczą jest uczyć się, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać.”

  Wyżej przywołane motto Marka Twaina przyświecało tegorocznym obchodom Dnia Edukacji Narodowej, które miały miejsce dnia 18 października 2019 roku w naszej szkole. Celebrowane 14 października święto polskiej oświaty przypomina wszystkim o wielkiej wartości, jaką stanowi edukacja oraz zwraca uwagę na szczególną rolę społeczną nauczycieli.

  Nauczyciel to ten,

  który wprowadza nas do wielkiej szkoły odkrywania świata, uczy istnieć tak,

  byśmy mogli brać czynny udział w dodawaniu wiedzy,

  odejmowaniu krzywd, mnożeniu dobra.

   

  W Szkole Podstawowej im. St. Marusarza w Wojciechowie tym razem uroczystości rozpoczęły się po południu i miały charakter wieczornicy. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście - Pan Artur Markowski – Wójt Gminy Wojciechów, emerytowani nauczyciele, członkowie Klubu Seniora, rodzice, nauczyciele  i pracownicy szkoły oraz uczniowie.

   

  Uczenie jest niekończącą się podróżą. Uczyć to znaczy mieć wpływ na

  życie wielu i pomagać w wyciąganiu wniosków z życiowych lekcji. Ale uczyć

  DOBRZE znaczy umieć wnieść odmianę do życia wszystkich, z którymi się

  człowiek styka.

  Przepiękną laurką dla nauczycieli była niewątpliwie wzruszająca część artystyczna, którą uczniowie zadedykowali wszystkim pedagogom i pracownikom szkoły. Młodzież zaprezentowała bogaty program artystyczny - recytowano wiersze, śpiewano piosenki, grano na instrumentach. Wyświetlono także film o historii szkoły.  Powagi tej uroczystości dodały wystąpienia Pań – Zofii Jośko i Ireny Mirosław, wspominały one swoje szkolne lata, które zbiegły się w czasie z wybuchem II wojny światowej. Zgromadzeni na sali goście mogli również wysłuchać przepięknego koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu artystów z Klubu Seniora.

  Uczyć to znaczy być rodzicem, opiekunem, przyjacielem,

  spowiednikiem, wsparciem, przewodnikiem, mistrzem. Ale uczyć DOBRZE to

  być tym wszystkim jednocześnie, a zarazem nie stracić z oczu tego, kim się jest.

  Jakąś część siebie człowiek dzieli z tymi wszystkimi ludźmi, z którymi stykał się w życiu.

  18 listopada był także wspaniałą okazją docenienia i nagrodzenia pracy nauczycielskiej. Pani Dyrektor Jolanta Duda wręczyła nauczycielom nagrody za ich pracę i zaangażowanie na rzecz szkoły. Jak co roku nie zabrakło oczywiście uczniowskich życzeń dla wychowawców oraz symbolicznych kwiatów i upominków wyrażających wdzięczność za starania i wysiłek włożone w codzienną pracę oraz rozniecanie wśród młodych „płomienia ambicji i aspiracji”.

   

  Uczyć to znaczy być czułym, kochającym, silnym, szczodrym dla

  tych, którzy na tobie polegają; zachęcać i chwalić. Ale uczyć DOBRZE

  to znaczy wierzyć w to, czego się uczy i w tych, których się uczy.

   

  Wiele ciepłych słów popłynęło także z ust Pana Artura Markowskiego, który podziękował gronu pedagogicznemu za pasję i entuzjazm w wychowaniu i nauczaniu małych mieszkańców naszej gminy. Dyrekcji i nauczycielom podziękowali także przedstawiciele Rady Rodziców. Z pewnością ta uroczystość nie doszłaby do skutku, gdyby nie zaangażowanie wielu osób – rodziców, wolontariuszy, uczniów i nauczycieli (Agnieszia Bardzel, Małgorzaty Ceglarz-Chołody, Katarzyny Kędzierskiej, Leszka Iwaniaka, Katarzyny Kalickiej, Elżbiety Mirosław, Agnieszki Dmitruk). Dziękujemy za przemiłą atmosferę i niezapomniane chwile wzruszeń.

                                                                         Małgorzata Ceglarz - Chołody

   

   

 • Bijemy rekord ... w ratowaniu

  16 października obchodzony jest Światowy Dzień Przywracania Czynności Serca i z tej okazji co roku w połowie października odbywa się rekord w udzielaniu pierwszej pomocy. Celem akcji jest promowanie w całej Polsce nauki udzielania pierwszej pomocy. Nasza szkoła postanowiła w tym roku dołączyć do bicia rekordu, dlatego od 12 do 12:30 wszyscy uczniowie naszej szkoły kolejno wykonywali resuscytację krążeniowo - oddechową.

  Do bicia rekordu przygotowywał uczniów pan Stanisław Kamela, przeprowadzając instruktaż oraz przygotowując fantomy potrzebne do bicia rekordu, za co bardzo, bardzo dziękujemy!

  Całkowity przebieg z akcji można obejrzeć na stronie KSRG Wojciechów. Dodatkowo zapraszamy też do odwiedzenia naszego szkolnego Facebooka, gdzie pani Karolina Gajowiak zamieściła krótki filmik z tej akcji. 

  Filmik z rekordu:)

 • Kuratoryjne konkursy przedmiotowe dla uczniów szkół podstawowych na rok szkolny 2019/2020

  W załącznikach szczegółowe informacje

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Bezpłatna infolinia dla Ciebie

 • Informacja dyrektora szkoły

  Zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2019/2020

  Dzień Edukacji Narodowej

  14 października 2019 r. (poniedziałek)

  jest dodatkowym dniem wolnym (dzień ten zostanie odpracowany 11.01.2020)

   

 • Konkurs plastyczny

  Konkurs plastyczny

  Serdecznie zapraszam dzieci z klas 0-VIII oraz dzieci z przedszkola do wzięcia udziału w konkursie na najpiękniejszy kotylion.

  Technika wykonania: przestrzenna i dowolna.

  Termin składania prac –do 31.10.20

  Prace należy  składać  w świetlicy szkolnej do pani Renaty Małachowskiej.

  Pracę należy podpisać  imieniem i nazwiskiem oraz wpisać klasę

   

 • Roztoczańska przygoda klas VI

  W dniach 26-27 września 2019r. klasy szóste pojechały na kolejną wycieczkę „Szlakiem Polskich Parków Narodowych.” To już trzecia wycieczka w ramach realizacji tego projektu.

  W czwartej klasie byliśmy w Białowieskim Parku Narodowym, w październiku w klasie piątej w Bieszczadzkim. W czerwcu udało nam się odwiedzić dwa parki narodowe w dwa dni. Były to Narwiański i Biebrzański Park Narodowy.

  Tym razem wybraliśmy Roztoczański Park Narodowy. Pierwszego dnia weszliśmy na Bukową Górę. Wędrując przez Rezerwat Ścisły oglądaliśmy piękne okazy drzew. Najpierw był bór sosnowy, potem jodłowy, a na szczycie góry piękna buczyna karpacka. W runie leśnym mieliśmy okazję podziwiać różnorodne okazy grzybów, od tych jadalnych – pięknych borowików, poprzez hubę nadrzewną, po kolorowe, czerwone muchomory.

  Następnie zwiedzaliśmy Muzeum Roztoczańskiego Parku Narodowego. Pani przewodnik opowiedziała nam historie powstania terenu, na którym się znajdowaliśmy. Przeszliśmy przez bardzo interesującą wystawę, gdzie mieliśmy możliwość oglądania zwierząt i roślin tutaj występujących w scenerii  różnych pór roku.

  Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Zamościa. Przeszliśmy trasą podziemną. Przewodnik opowiadał w ciekawy sposób o historii Twierdzy Zamość. Dowiedzieliśmy się między innymi, że miasto Zamość  nigdy nie zostało zdobyte przez obce wojska. Tylko Polakom udało się to zrobić!

  Po tak dużej dawce wiedzy i wrażeń pojechaliśmy na obiadokolację i nocleg….. Ale zanim nocleg to WSPANIAŁA gra terenowa w nocy w Rezerwacie Szumy nad Tanwią. Podzieleni na drużyny rywalizowaliśmy w różnych konkurencjach. Pierwsze było przeciąganie liny, potem w nocy na polanie w lesie szukaliśmy krążków brzozowych. Tutaj liczyła się spostrzegawczość. Potem pamięć, bo musieliśmy zapamiętać szczegółowe informacje o ściółce lasu. Najwięcej emocji wzbudzała próba rozpalenia ogniska za pomocą krzemienia, chusteczki higienicznej i tego co znajdziemy w lesie. Udało się! Ostatnie zadanie to puszczanie łódek zrobionych również z tego co znajdziemy na miejscu. Była naprawdę świetna zabawa! Dodatkowo niektórzy w nocnym lesie znajdowali piękne borowiki i podgrzybki.

  Następnego dnia już przed szóstą rano ochotnicy zainspirowani nocnym grzybobraniem wybraliśmy się na poranne „łowy”. Spacerując po miękkim mchu znajdowaliśmy okazałe egzemplarze. Po śniadaniu wybraliśmy się na dzienny spacer na „Szumy”. Następnie Hamernia i Rezerwat Czartowe Pole. Szkoda było opuszczać te urokliwe miejsca.

  Po krótkiej podróży dojechaliśmy do Zamościa na grę miejską. Znowu podzieliliśmy się na grupy i w nich rozwiązywaliśmy zagadki związane z „Miastem Arkad.” Uczestnicząc w tej zabawie naprawdę dużo się dowiedzieliśmy. Czasem trzeba było coś poszukać w Internecie, czasem przeczytać na tablicy informacyjnej. Jednak największym źródłem wiedzy okazali się mieszkańcy, którzy chętnie opowiadali swoje historie i z dużym zaangażowaniem pomagali w rozwiązywaniu zagadek.

  Po obiedzie wróciliśmy do domu. Już nie możemy doczekać się kolejnych wycieczek.

 • Wycieczka klas IV i V na Roztocze.

      W dniu 2 październiku klasa IV oraz V udała się na Roztocze. Pierwszym punktem była, Perełka Roztocza ”    -Zamość.Dzieje miasta poznaliśmy zwiedzając wspaniały rynek z otaczającymi go kamieniczkami i charakterystycznymi schodami ratusza. Duże wrażenie zrobiła na nas Rotunda – miejsce martyrologii mieszkańców Zamojszczyzny. Następnym punktem naszej trasy był ogród zoologiczny w Zamościu. Interesująca jest jego historia. W 1918r. jeden z nauczycieli gimnazjum wraz z uczniami stworzył przyszkolny ogródek przyrodniczy, który cieszył się wielkim zainteresowaniem mieszkańców i bardzo szybko przekształcił się w spory ogród zoologiczny. Z zaciekawieniem przyjrzeliśmy się wszystkim mieszkańcom zamojskiego zoo. Duże zainteresowanie wzbudziły żyrafy, a jedna z nich uważnie przyglądała się nam i pięknie pozowała do zdjęć. Wspólnie integrowaliśmy się przy zorganizowanym ognisku z kiełbaskami. Kolejnym etapem wycieczki była wędrówka szlakiem Szumów na Tanwi. Słynna rzeka Roztocza  wzbudziła zachwyt i wędrówka jej brzegiem była wielką przyjemnością w szczególności jesienny krajobraz i słoneczna pogoda, która nam dopisywała. W czasie wycieczki dowiedzieliśmy się bardzo dużo o historii i przyrodzie tej części Lubelszczyzny.

  Wychowawcy klas IV i V.

   

   

   zdjęcia

 • UROCZYSTE OBCHODY 80 - TEJ ROCZNICY MASOWEGO MORDU W SZCZUCZKACH

  W niedzielę, 6 października odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę masowego mordu dokonanego przez hitlerowców na mieszkańcach wsi Szczuczki. Na miejscu, gdzie zostały złożone ciała pomordowanych, wybudowano kaplicę – pomnik. Przy niej właśnie odbyła się uroczystość upamiętniająca te bolesne wydarzenia. Nauczyciele i uczniowie naszej szkoły byli tam obecni, by złożyć hołd pomordowanym mieszkańcom naszej gminy. W imieniu wszystkich uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej im. St. Marusarza w Wojciechowie Pani dyrektor Jolanta Duda wraz z delegacją uczniów złożyła wiązankę kwiatów przy pomniku upamiętniającym miejsce zbrodni.

  W Szczuczkach 1 października 1939 r. hitlerowscy najeźdźcy dokonali pierwszego na Lubelszczyźnie masowego mordu ludności polskiej. Podczas tej tragedii życie straciło 102 mężczyzn, ich ciała zostały spalone w budynku ówczesnej szkoły podstawowej. Dla uczczenia pamięci pomordowanych w niedzielnych uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych i państwowych,  poczty sztandarowe, delegacje szkół podstawowych, strażacy, kombatanci, harcerze oraz mieszkańcy Szczuczek. Uroczystość rozpoczęło złożenie wieńców, po czym uczestnicy obchodów odśpiewali hymn, a Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Wojciechowie zagrała kilka patriotycznych utworów. Po krótkim koncercie uczniowie naszej szkoły, przygotowani przez panie Agnieszkę Bardzel, Małgorzatę Ceglarz – Chołody i pana Leszka Iwaniaka, zaprezentowali pełną powagi i zadumy część artystyczną. Pamięć o poległych uczciła również Kapela Wojciechowska, prezentując wiązankę pieśni żołnierskich. Masza święta, w której uczestniczyli zebrani, podkreśliła rangę tej uroczystości. Momentem kulminacyjnym, podczas którego wyczytano nazwiska pomordowanych, był Apel Poległych.

  Niedzielne obchody były okazją do przypomnienia nam wszystkim, że wolność nie jest nam dana na zawsze, a pamięć o tych, którzy oddali za nią swoje życie, jest naszą powinnością – „Ludzie, dopóki serca jeszcze żywe, zapamiętajcie, za jaką cenę zdobyto szczęśliwość!”

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Stanisława Marusarza w Wojciechowie
  Wojciechów 8
 • 81 517-72-40

Galeria zdjęć