Listopad to miesiąc zadumy, spotkań z przeszłością, sięgania do polskich korzeni. To doskonały czas, aby pobudzić współczesnych Polaków do rozważań nad patriotyzmem. Dlatego 28 listopada poznawaliśmy fragmenty „Kordiana” Juliusza Słowackiego - romantycznego dramatu, który ukazał się sto dziewięćdziesiąt lat temu. „Kordian” to utwór mądry i poruszający, pełen rozważań o najistotniejszych sprawach narodu. To dramat, który zagłębia się w polską duszę i polskość, odkrywając zarazem uniwersalną prawdę o świecie. Poeta nakreślił w nim wizję historii, w której dobro walczy ze złem, a prawda z kłamstwem.
Na 13. edycji Narodowego Czytania gościliśmy w naszej szkole Pana Artura Markowskiego – wójta naszej gminy, Panią Bożenę Pajduszewską – zastępcę wójta, Panią Agnieszkę Gąskę – dyrektora GOK w Wojciechowie oraz Panią Danutę Wojtaszko – przewodniczącą Rady Rodziców. W spotkaniu uczestniczyła także Pani Dyrektor Monika Kowalska – Ternes , nauczyciele oraz uczniowie klas 7, 8a i 8b. Na początku oddaliśmy głos Panu Prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który skierował do czytających słowa: „Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością Kordiana. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski.”
„Kordian” to niewątpliwie utwór trudny, ale lektorzy poradzili sobie z czytaniem fragmentów znakomicie. Zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie razem zmagali się z tym wyzwaniem. Dzięki dobremu przygotowaniu, wyjaśnieniom prowadzących i materiałom filmowym ten romantyczny dramat stał się nam bliższy, a uczniowie mieli możliwość zaznajomienia się z postacią autora oraz tematyką utworu, jego cechami gatunkowymi oraz dość trudnym dla współczesnego pokolenia językiem utworu.
Wszystkim czytającym oraz uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w tym wydarzeniu, a także gorąco zachęcamy do czytania utworów Juliusza Słowackiego. Podziękowania kierujemy także do osób, które przygotowały to spotkanie z książką – Pań Agnieszki Bardzel, Małgorzaty Ceglarz – Chołody i Pana Adama Tomickiego. Do zobaczenia za rok na kolejnej odsłonie Narodowego Czytania!