,,I tylko pamięć została
Po tej katyńskiej nocy…
Pamięć nie dała się zgładzić,
Nie chciała ulec przemocy.”
Marian Hemar, fragment wiersza „Katyń”.
13 kwietnia-Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.
Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.
Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.
Około 15. tysięcy ofiar stanowili więźniowie przetrzymywani wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Starobielsku, Ostaszkowie i Kozielsku. Byli to głównie oficerowie wojska i policjanci. Pozostałe 7 tysięcy, w większości cywilów, osadzono w więzieniach zachodnich obwodów republik ukraińskiej i białoruskiej, czyli terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 roku do Związku Radzieckiego. Dotychczas nie znamy miejsc ich pochówku.
Polskich jeńców rozstrzelano na podstawie uchwały Biura Politycznego KC Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 roku.
W 2007 r. Sejm RP ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. „W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej" - głosi treść uchwały.
13 kwietnia 2022r w Szkole Podstawowej im. Stanisława Marusarza w Wojciechowie uczczono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia odbyła się uroczysta akademia z udziałem: p. dyrektor Jolanty Dudy, p. wicedyrektor Moniki Kowalskiej -Ternes, nauczycieli i uczniów.
Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego z udziałem Pocztu Sztandarowego.
Uczniowie klasy VIII a i VIII b ,przygotowani pod kierunkiem p. A. Bednarczyk , przedstawili wzruszający program artystyczny ,,Katyń -Golgota Wschodu’’ upamiętniający 82 rocznicę Zbrodni Katyńskiej .Przypomniano również bolesne wydarzenie z 10 kwietnia 2010r.-katastrofę smoleńską.
W tym dniu na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu zaplanowano uroczystości państwowe związane z upamiętnieniem 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W samolocie znajdowało się 96 osób. Wśród nich Prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka Maria Kaczyńska ,przedstawiciele najwyższych władz państwowych, w tym ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, dowódcy wojska, reprezentanci środowisk społecznych i kościołów, a także załoga samolotu. Wszyscy zginęli w katastrofie lotniczej, do której doszło podczas lądowania na lotnisku pod Smoleńskiem.
W tym roku mija 12 lat od tego tragicznego wydarzenia.
Piękne recytacje uczniowskie oraz muzyka Krzysztofa Pendereckiego do filmu ,,Katyń’’ w reż. A. Wajdy na długo pozostaną w sercach i pamięci wszystkich uczestników akademii. Oprawę plastyczną , fotograficzną i organizacyjną przygotowały:p. K. Kalicka, p. Z. Kotwicka p. R. Małachowska, p.J. Madej.
13 kwietnia to dzień refleksji nad historią i współczesnością naszego kraju oraz niezapomniana lekcja historii.
Anna Bednarczyk, Jolanta Madej